I BLOK
Transformacja cyfrowa samorządów – między zachowawczością a przełomem.
W poszukiwaniu nowego modelu rozwoju cyfrowych usług publicznych.
ROZPOCZĘCIE KONFERENCJI
Wprowadzenie do tematu i zasad organizacyjnych konferencji
Prowadzenie
Prezentacja kluczowa
I SESJA PLENARNA
Standaryzacja cyfrowych usług publicznych: Architektura Informacyjna Państwa – nowa epoka polskiej e-administracji
Blok poświęcony nowym standardom wdrażania e-usług publicznych, jakie będą obowiązywały w realizacji projektów finansowanych ze środków unijnych w latach 2021-2027 (nowa perspektywa budżetowa UE). Zaprezentowana zostanie opracowana w Ministerstwie Cyfryzacji Architektura Informacyjna Państwa oraz koncepcja Katalogów Administracji Publicznej, które będą źródłem metadanych dla wszystkich projektów e-usług: na poziomie centralnym, wojewódzkim i lokalnym.
Prowadzenie
Prezentacje
Panel dyskusyjny
W CZTERY OCZY
Rozmowa z Maciejem Staszakiem, wiceprezesem zarządu, dyrektorem sprzedaży w Emitel S.A.
Rozmowa z Ryszardem Hordyńskim, dyrektorem ds. strategii i komunikacji w Huawei Polska
SESJE RÓWNOLEGŁE
Szczyt Decydentów 5G.
Debata pod patronatem Unii Metropolii Polskich
Sesja poświęcona przyszłości rozwoju infrastruktury 5G oraz bazujących na niej usług i rozwiązań wspomagających funkcje miasta/gminy. W jej ramach omówione zostaną wyniki pilotaży wdrożeń 5G w polskich miastach oraz przeprowadzona zostanie analiza i dyskusja na temat uwarunkowań prawnych protestów kierowanych do samorządów przez przeciwników rozwoju 5G.
Prowadzenie i prezentacja
Panel dyskusyjny
Cyfrowe usługi polskich samorządów w publicznej chmurze. Wydajnie i bezpiecznie.
Debata pod patronatem Związku Powiatów Polskich
Podczas sesji zaprezentowana zostanie po raz pierwszy nowa, zmodyfikowana oferta usług chmurowych adresowanych do samorządów (w tym małych samorządów lokalnych), których jakość i bezpieczeństwo zostały zweryfikowane przez Ministerstwo Cyfryzacji w ramach systemu Zapewniania Usług Chmurowych ZUCH. Jednym z jej elementów będzie możliwość uzyskania dofinansowania centralnego na projekty lokalne.
Prowadzący
Prezentacja
Panel dyskusyjny
W CZTERY OCZY
Rozmowa z Marcinem Dzienniakiem, dyrektorem Formacji Cloud Center of Excellence PKO BP
SESJE RÓWNOLEGŁE
Cyfrowe środowisko szkoły – pandemiczna prowizorka czy solidna infrastruktura?
Sesja poświęcona omówieniu doświadczeń pandemii w zakresie wdrażania i wykorzystania rozwiązań cyfrowych w szkołach, ale przede wszystkim debacie o optymalnych rozwiązaniach na tym polu. Dyskusja na temat roli i odpowiedzialności samorządów w tworzeniu i rozwijaniu jednolitego środowiska cyfrowego dla placówek oświatowych oraz kształtu takiego niezbędnego zaplecza w perspektywie roku 2025, wobec wyzwań współczesnej dydaktyki.
Prowadzący
Prezentacja
Panel dyskusyjny
Cyfrowy urząd samorządowy – miękki punkt cyberbezpieczeństwa Polski
Podczas sesji ujawnione zostaną po raz pierwszy wyniki badania nad cyberbezpieczeństwem serwisów internetowych samorządów oraz konieczne działania wobec znaczących jego zagrożeń na poziomie lokalnym. Przedstawione i przeanalizowane zostaną zapisy nowej ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa odnoszące się do obowiązków samorządów na tym polu.
Prowadzący
Prezentacja
Panel dyskusyjny
W CZTERY OCZY
II BLOK
Planować ostrożnie czy podjąć ryzyko: samorządy wobec cyfrowej rewolucji.
II SESJA PLENARNA
Finansowanie cyfryzacji sektora publicznego w czasach postpandemicznych: źródła, cele i linie demarkacyjne.
Sesja poświęcona finansowaniu projektów rozwoju cyfrowego na poziomie wojewódzkim oraz lokalnym, finansowanym ze środków nowej perspektywy budżetowej UE na lata 2021-2027. Zaprezentowany zostanie aktualny stan prac nad programami centralnymi oraz regionalnymi, zakresy możliwych inwestycji i działań oraz propozycje linii demarkacyjnej między programami centralnymi a RPO. Ponadto dokonana zostanie analiza projektów samorządowych, które zyskają finansowanie w ramach Krajowego Programu Odbudowy – nowego instrumentu finansowania projektów cyfrowych, stanowiącego europejską odpowiedź na problemy wywołane przez pandemię COVID-19.
Prowadzący
Prezentacja
Panel dyskusyjny
III SESJA PLENARNA
Cyfrowe wyzwania dla samorządów – perspektywa 2030. Potrzeba redefinicji.
Sesja poświęcona kluczowym wyzwaniom rozwojowym samorządów w perspektywie 3 dekady XXI wieku i w kontekście globalnych problemów: zmian klimatu, rosnących nierówności, kryzysu demograficznego oraz dysruptywnego rozwoju technologii cyfrowych. Debata w jej ramach będzie próbą odpowiedzi na pytania: jakie pilne działania na polu rozwoju cyfrowego powinni podjąć w pierwszej kolejności decydenci na poziomie centralnym, wojewódzkim i lokalnym oraz jak i z kim budować partnerstwa dla wplecenia cyfryzacji w najważniejsze procesy rozwojowe gminy/powiatu/ województwa?
Prowadzący
Panel dyskusyjny